Participants of the Ukrainian Chemistry Olympiad
2023

# Name Team Grade 2023
1 Aleksieiev-Taskin Mykyta Andriiovych Mykolaiv O. 9 III
2 Andrianov Roman Kostiantynovych Kharkiv O. 10 У
3 Antonov Dmytro Serhiiovych Odesa O. 10 III
4 Askerova Amina Rustamivna Odesa O. 8 II
5 Baranovskyi Bohdan Vitaliiovych Ternopil O. 10 II
6 Byk Viacheslav Pavlovych Kyiv C. 8 I
7 Bilenko Tymur Valentynovych Kyiv O. 9 III
8 Bolhova Maryna Oleksandrivna Kharkiv O. 9 У
9 Bratanich Vasyl Vasylovych Kyiv C. 8 У
10 Brytan Mariia Artemivna Chernihiv O. 10 У
11 Bulavenko Kostiantyn Serhiiovych Kyiv C. 10 III
12 Buiukli Oleksii Petrovych Odesa O. 10 III
13 Vasyliev Matvii Volodymyrovych Cherkasy O. 9 III
14 Vienskyi Oleksii Leonidovych Kyiv C. 11 II
15 Vintoniuk Oleh Oleksiiovych Ivano-Frankivsk O. 10 У
16 Voznyk Danylo Oleksandrovych Kyiv O. 8 У
17 Vuchkan Nazarii Oleksandrovych UPML 9 У
18 Haivanovych Demian Olehovych Lviv O. 10 I
19 Hauk Uliana Andriivna UPML 10 У
20 Hashchyshyn Petro Pavlovych Volyn O. 10 У
21 Herasymovych Anna Ihorivna Vinnytsia O. 10 III
22 Hniezdilova Diana Volodymyrivna Kirovohrad O. 9 У
23 Honcharova Yelizaveta Oleksiivna Kharkiv O. 9 У
24 Horba Herman Denysovych Mykolaiv O. 10 У
25 Horshovskyi Serhii Serhiiovych Chernivtsi O. 8 III
26 Horianskyi Yan Romanovych Kyiv C. 9 II
27 Hrabovyi Lev Ihorovych Cherkasy O. 8 III
28 Hren Anna Tarasivna Lviv O. 11 III
29 Hryb Mykyta Yaroslavovych Poltava O. 9 II
30 Hromenko Kateryna Oleksandrivna Kharkiv O. 8 У
31 Datsiuk Evelina Mykolaivna Rivne O. 8 У
32 Denysiuk Viktoriia Vasylivna Ternopil O. 9 У
33 Dzoban Volodymyr Valentynovych Lviv O. 9 У
34 Didkivskyi Illia Ihorovych Kyiv O. 10 III
35 Zhylinskyi Heorhii Mykolaiovych Odesa O. 9 III
36 Zarkov Dmytro Artemovych Kyiv C. 10 У
37 Zviahintseva Elina Denysivna Chernivtsi O. 11 У
38 Zolotukhina Larysa Ihorivna Poltava O. 8 У
39 Ivashchuk Tina Vitaliivna Rivne O. 10 У
40 Imbirovych Daryna Mykolaivna Volyn O. 10 III
41 Ishchuk Denys Serhiiovych Khmelnytskyi O. 9 У
42 Kalynii Yulian Ihorovych Ivano-Frankivsk O. 10 III
43 Kamalova Elina Maksymivna Kharkiv O. 11 II
44 Kyryliuk Rostyslav Yevhenovych Cherkasy O. 11 У
45 Kitaieva Sofiia Ivanivna Khmelnytskyi O. 11 У
46 Kovalchuk Sofiia Oleksandrivna Volyn O. 8 У
47 Kozyr Kiril Anatoliiovych Chernihiv O. 8 У
48 Kolisnyk Ivan Ivanovych Chernivtsi O. 8 II
49 Kolomoiets Serhii Serhiiovych Kyiv C. 11 III
50 Komarnytskyi Oleh Stepanovych Lviv O. 11 I
51 Korosko Andrii Yuriiovych UPML 9 У
52 Kryvosheia Ivan Oleksandrovych Luhansk O. 10 III
53 Lysenko Olha Viktorivna Cherkasy O. 10 У
54 Los Alina Viktorivna Chernihiv O. 11 У
55 Lokhman Oleksii Yuriiovych Kharkiv O. 8 II
56 Mahrelo Mariia Vitaliivna Rivne O. 9 III
57 Malchuk Dmytro Vitaliiovych Zhytomyr O. 10 У
58 Marushchak Orest Tarasovych Lviv O. 10 II
59 Marchenko Maksym Viktorovych Kyiv C. 11 II
60 Matuliak Petro Yaroslavovych Ivano-Frankivsk O. 10 У
61 Machkivskyi Vladyslav Fedorovych Khmelnytskyi O. 10 У
62 Melnyk Yurii Andriiovych Volyn O. 9 У
63 Merkulova Vlada Vladyslavivna Kyiv C. 10 II
64 Miller Oleksii Oleksandrovych Odesa O. 8 У
65 Mintenko Dmytro Ihorovych Chernivtsi O. 9 I
66 Miroshnychenko Vitalina Romanivna Dnipropetrovsk O. 8 У
67 Mikhalov Danylo Oleksiiovych Poltava O. 11 III
68 Moroz Diana Valeriivna Kyiv O. 10 У
69 Mosiichuk Mykola Volodymyrovych Rivne O. 11 У
70 Moskviak Oksana Dmytrivna Kirovohrad O. 11 У
71 Moshniaha Svitlana Vitaliivna Luhansk O. 11 У
72 Muzychuk Petro Andriiovych Lviv O. 11 III
73 Nohotkov Artur Andriiovych Vinnytsia O. 11 У
74 Oliinyk Vladyslav Volodymyrovych Cherkasy O. 11 У
75 Omelianchuk Vladyslav Serhiiovych Khmelnytskyi O. 11 II
76 Pavliuk Anna Ivanivna Ivano-Frankivsk O. 9 III
77 Parkhomenko Oleksandr Vitaliiovych Cherkasy O. 8 У
78 Pasternak Mariia Eduardivna Lviv O. 9 У
79 Petrenko Uliana Mykolaivna Zhytomyr O. 9 У
80 Pysarevskyi Illia Ihorovych Odesa O. 11 III
81 Podrezov Yaroslav Valeriiovych Vinnytsia O. 8 III
82 Pukh Maryna Olehivna Volyn O. 8 I
83 Rad Vadym Ivanovych Ternopil O. 11 У
84 Rad Marta Ihorivna Lviv O. 8 III
85 Ramikhanova Kamilla Khikmetivna Donetsk O. 9 У
86 Romashko Vladyslav Yaroslavovych Ivano-Frankivsk O. 8 III
87 Rubashka Matvii Romanovych Luhansk O. 9 У
88 Rudyk Artem Viktorovych Poltava O. 8 У
89 Rusinova Polina Andriivna Kharkiv O. 8 II
90 Saienko Liliia Dmytrivna Donetsk O. 11 У
91 Saurov Maksym Yevhenovych Sumy O. 9 III
92 Sventsytska Marta Oleksandrivna Volyn O. 11 III
93 Selehei Vlada Oleksandrivna Sumy O. 8 У
94 Semeniuk Sofiia Mykhailivna Ivano-Frankivsk O. 8 III
95 Syzonenko Artem Ruslanovych Cherkasy O. 9 У
96 Slotskyi Markiian Olehovych Lviv O. 9 II
97 Sobchynskyi Hlib Kostiantynovych Khmelnytskyi O. 8 III
98 Sokolov Oleksandr Volodymyrovych Poltava O. 11 I
99 Spravtsev Yehor Oleksandrovych Kharkiv O. 10 У
100 Sprynchak Oleksiia Ihorivna Poltava O. 9 У
101 Stasiuk Andriana Volodymyrivna Lviv O. 8 III
102 Stepnova Daryna Yevheniivna Zhytomyr O. 8 У
103 Storozhyshyn Anton Romanovych Khmelnytskyi O. 10 III
104 Sukhanov Andrii Ivanovych Kyiv C. 9 II
105 Sushko Vladyslav Ihorovych Kyiv C. 9 III
106 Tanasiuk Diana Oleksandrivna Vinnytsia O. 9 У
107 Tereshkevych Sofiia Andriivna Sumy O. 11 У
108 Turzhanska Olha Volodymyrivna Chernivtsi O. 10 У
109 Tkhor Myloslava Oleksandrivna Kyiv C. 9 II
110 Fastnakht Bohdan Romanovych Lviv O. 9 I
111 Fedorenko Oleksandr Yuriiovych Zhytomyr O. 11 III
112 Fedko Roman Viktorovych Chernihiv O. 10 У
113 Fesun Yuliia Vasylivna Khmelnytskyi O. 9 У
114 Filonenko Bohdan Serhiiovych UPML 10 III
115 Fochuk Bohdan Petrovych Lviv O. 10 I
116 Khitsenko Mykyta Oleksiiovych Kharkiv O. 9 II
117 Khrypun Yuliia Artemivna Poltava O. 10 У
118 Cherniuk Zakhar Andriiovych UPML 8 II
119 Cherniavskyi Andrii Vitaliiovych Ivano-Frankivsk O. 11 У
120 Sharkovych Uliana Yevhenivna Donetsk O. 8 У
121 Shevchenko Vitalii Oleksandrovych Cherkasy O. 10 II
122 Shevchenko Maksym Hryhorovych Kirovohrad O. 8 У
123 Shemetov Bohdan Oleksandrovych Poltava O. 10 II
124 Shepelenko Yuliia Mykolaivna Kirovohrad O. 10 У
125 Shymkiv Andrii Petrovych Ternopil O. 8 У
126 Yanovskyi Borys Ihorovych UPML 8 II